Koľko stoja naše produkty? Cena riešení?

11.06.2017

      V našej praxi sa veľmi často stretávame s tým, že často ako prvú otázku zákazník položí: "Koľko to bude stáť?" alebo "Je to veľmi drahé?" miesto otázky: "Je riešenie, ktoré som si vybral pre mňa to najlepšie?" alebo "Bude takéto riešenie napĺňať moje očakávania?".

      Moderné tieniace systémy ponúkajú často viac, ako by sm na prvý pohľad mohlo zdať. Málokto si uvedomuje, že ide často o výrazný zásah do architektúry a dynamiky priestoru, pre ktoré sa produkt uvažuje. Vhodne zvolené riešenie dokáže zvýšiť úžitnú, morálnu aj finančnú hodnotu priestoru, naopak nesprávny výber môže často sklamať očakávania zadávateľa.

      Zákazníci sa neraz pri kúpe, či stavbe domu zameriavajú na samotný dom a jeho interiér, plánujú prvky záhrady, závlahu i napríklad bazén alebo vírivku bez uvedomenia si dôležitosti tieniacej výbavy a jej funkčnosti v reálnom používaní priestoru. Najmä dnes, v dobe globálneho oteplovania celej našej planéty. Následkom toho sa mnohokrát stretávame s ľudmi, ktorí investovali veľké finančné prostriedky do exteriéru svojich domov, no nedokážu tieto priestory riadne využívať z prostého dôvodu. Priestor je prehriaty a rozpálený, praží naň slnko a nedá sa tam vydržať.

      V tomto momente mnoho ľudí siaha po lacných riešeniach, ktoré splnia čiastočne potreby no nenaplnia očakávania. Mnohý začnú hľadať skutočné riešenie situácie, mnohý sa musia popáliť opäť nefunkčným produktom, nakoniec však všetci pochopia a požiadajú o pomoc pri správnom výbere profesionálov. Prekvapivo sa následne často dozvedia, že mohli už na začiatku vybrať vhodné riešenie a ušetriť kopu finančných prostriedkov, ktoré sa dali investovať napríklad do doplnkovej výbavy, či navýšenia užívateľského komfortu.


Lacné nieje vždy lacným a drahé drahým.

príklad nesprávneho spôsobu pomocou lacného lexanu s minimálnou účinnosťou
príklad nesprávneho spôsobu pomocou lacného lexanu s minimálnou účinnosťou

      Koľko teda stoja jednotlivé produkty? Dozviete sa. Pred tým ešte dovoľte vysvetliť ako sa tvorí cena pre naše produkty a z čoho sa skladá.

      Pri tvorbe cenovej ponuky do hry vstupujú rôzne faktory, viac či menej vplývajú na výslednú cenu. K cenotvorbe pristupujeme veľmi zodpovedne a citlivo, pretože viaceré produkty dosahujú vysokú finančnú investíciu a nechceme, aby bol náš zákazník neskôr konfrontovaný a nemilo prekvapený z "dodatočnými alebo neplánovanými" nákladmi. Aj preto je ťažké odpovedať na SMS, či mail vo formáte: "Mám záujem o pergolu rozmeru 4 x 3 metre. Koľko to bude stáť?" Ešte horšie je, keď sa na doplňujúcu otázku napríklad či má záujem o samostatne stojacu pergolu, alebo ukotvenú do fasády domu stretneme s agresiou a konštatovaním, že nevieme jednoducho povedať cenu. Jednoducho vieme, ale v takom prípade znie odpoveď od 1.500,- do 40.000,- EUR

      Cena takej pergoly sa skladá z rôznych položiek, ktoré spolu tvoria výslednú cenu a každá dopytovaná informácia túto cenu dokáže výrazne zmeniť. Uvedieme jednotlivé zjednodušené položkové príklady:

a) cena produktu - stanovuje výrobca ako doporučenú maloobchodnú cenu pre koncového zákazníka - predajca má možnosť túto cenu znížiť, často však narazí na zákaz priamo od výrobcu, pretože tým ohrozuje distribučnú sieť výrobcu a môže tak jednoducho prísť o možnosť produkt predávať. Niekedy sa vytvárajú na produkty akcie. Cena je závislá od triedy výrobcu, kvality a technologickej úrovne produktu, certifikácie a garantovanej odolnosti, záručných podmienok, dostupnosti servisu, prípadne od množstva a ceny voliteľnej príplatkovej výbavy (farba, rozmer, osvetlenie, audio atď)

b) cena dopravy - je to cena dopravenia vyrobeného produktu k predajcovi, čo pri tieniacej technike býva zväčša zahraničná krajina (Taliansko, Nemecko, Belgicko, Španielsko, Grécko, Francúzsko, Švajčiarsko, Turecko a mnohé iné), v niektorých prípadoch do ceny vstupuje aj clo

c) administratívne náklady - od prvého mailu, či telefonátu sa niekto intenzívne zákazke venuje a zabezpečuje jednotlivé prvky - konzultácia, poradenstvo, zameranie, cenová ponuka, objednávka, zmluva, faktúra, zabezpečenie výroby, zabezpečenie dopravy, zabezpečenie montáže, nákup materiálu a mnohé ďalšie pre zákazníka neviditeľné úkony. K tomu všetkému platíme nájomné, kancelárske vybavenie, účtovníkov, pohonné hmoty, servisy a lízingy, školenia pre zamestnancov ako každá iná spoločnosť.

d) skladné - cena za uskladnenie tovaru v období od doručenia predajcovi po termín montáže u zákazníka

e) doprava k zákazníkovi - cena dopravy na miesto určenia - v závislosti od vzdialenosti predajcu a kupujúceho

f) spotrebný materiál pre montáž - chemické kotvy, šróby, závitové tyče, tmely, vrtáky, kotúče do brúsky a mnoho ďalšieho vybavenia potrebného k samotnej montáži

g) práca u zákazníka - cena práce závisí od rozsahu projektu, náročnosti riešenia, počtu montážnych pracovníkov, spôsobu kotvenia, požiadavky na špeciálne vybavenie (žeriav, súčinnosť inej profesie alebo špeciálneho prístroja s obsluhou), dĺžky trvania, dostupnosti miesta alebo aj vzdialenosti od predajcu (cestovné náklady a ubytovanie montážnikov)

Dozviem sa konečne tie ceny? pýtate sa v duchu určite viacerí. Nech sa páči. Predkladáme príklady orientačných cien niektorých vybraných produktov:

Všetky ceny uvedené nižšie majú ilustračný charakter a niesú pre MAMON s.r.o. záväzné. V prípade záujmu vypracujeme cenovú ponuku podľa zadania pre konkrétneho klienta.

1. Pergolová clona SMART 3 x 4 metre - celková cena bez DPH vrátane montáže

2.400,- EUR

Pergola SMART
Pergola SMART
Pergola MOOD
Pergola MOOD

2. Pergolová clona MOOD 3 x 4 metrov - celková cena bez DPH vrátane montáže

4.000,- EUR

3. Pergolový altánok DOMUS 3 x 4 metrov - celková cena bez DPH vrátane montáže

6930,- EUR

Pergola DOMUS
Pergola DOMUS
Pergola BIOKLIMATICKÁ
Pergola BIOKLIMATICKÁ

4. Pergola bioklimatická 4 x 3 metra (senzor dážď, sneh, Diaľkové ovládanie) - celková cena bez DPH vrátane montáže

6.000,- EUR

5. Slnečná plachta motorizovaná s rozmerom 6 x 5.5 metra (senzor, DO, ukotvenie 2x stena, 2x stĺp)

8.936,- EUR

Slnečná plachta motorizovaná
Slnečná plachta motorizovaná
Slnečná plachta FIX
Slnečná plachta FIX

6. Slnečná plachta FIX 6 x 6 metra (2x stena, 2x stĺp) - celková cena bez DPH vrátane montáže

3.550,- EUR

9. Pergola Elegancy 4 x 3 metra (do, senzor) - celková cena bez DPH vrátane montáže

4.500,- EUR

Elegancy
Elegancy

10. Bioklimatická pergola s manuálnym ovládaním 4 x 3,5 metra (čierna / biela) - celková cena bez DPH vrátane montáže

4.500,- EUR